Start Dotychczasowa działalność Działalność 2007
Działalność 2007 Drukuj

Działalność Koła Naukowego Rozwoju Regionalnego w roku 2007

Luty 2007r.

Udział w Ogólnopolskiej Konferencji zorganizowanej przez Samorząd Studencki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu.

23 - 24 marzec 2007r.

Warsztaty naukowe połączone z wyjazdem naukowo - integracyjnym w Grybowie.

Celem spotkania było nawiązanie współpracy z władzami Gminy Grybów w ramach przygotowanej Strategii Rozwoju Gminy Grybów. Gminę Grybów przedstawiono według następujących punktów:

• historia (krótka charakterystyka Gminy przez wójta)
  • terytorium gminy (stan obecny oraz plany na przyszłość)
  • inwestycje
  • działania, dzięki którym gmina buduje swoją konkurencyjność
  • Strategia Rozwoju Lokalnego Gminy

Po prezentacji gminy nastąpiła dyskusja nad omawianymi zagadnieniami. Zaprezentowano powstałe w Gminie inwestycje. Następnie rozpoczęły się warsztaty dla studentów oraz wszystkich zebranych na spotkaniu. Studenci tworzyli analizę SWOT Gminy, po czym nastąpiło wspólne podsumowanie.

29 marzec 2007r.

Udział w konferencji pod tytułem "Zarządzanie przestrzenią miasta" zorganizowaną przez SKN Gospodarki Przestrzennej SGH w Warszawie.
Udział w konferencji pt.: „Europa i świat. Próby spojrzenia w przeszłość" zorganizowaną przez Koło Naukowe Studentów EUROREG Uniwersytetu Warszawskiego.

13 - 14 kwiecień 2007r.

Warsztaty naukowe połączone z wyjazdem naukowo-integracyjnym w Limanowej oraz nawiązanie współpracy z władzami gminy Limanowa.

Członkowie władz samorządu gminnego i powiatowego przedstawili historię, zasięg terytorialny, realizowane inwestycje, sposoby podnoszenia konkurencyjności oraz strategię rozwoju lokalnego Gminy. Po prezentacji gminy nastąpiła dyskusja nad omawianymi zagadnieniami. Następnie przystąpiono do warsztatów dla studentów oraz wszystkich zebranych na spotkaniu. Studenci tworzyli analizę SWOT gminy, po czym nastąpiło podsumowanie.

27 – 28 kwiecień 2007r.

Odbyło się V Ogólnopolskie Sympozjum Kół Naukowych pt. "Współczesne determinanty rozwoju regionalnego i lokalnego" zorganizowane przez Koło Naukowe Rozwoju Regionalnego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu oraz Studenckie Koło Naukowe Polityki Regionalnej Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Konferencja została zorganizowana już po raz piąty i w tym roku odbyła się w Krakowie w Starej Auli w Budynku Głównym znajdującym się na terenie kampusu AE w Krakowie przy ul. Rakowickiej 27.

Referaty wygłoszone przez członków naszego Koła:

• "Konkurencyjność jednostki samorządu terytorialnego i jej determinanty"
    Anna Popiół, Renata Dubis
  • "Sposoby finansowania inwestycji w jednostkach samorządu terytorialnego"
    Małgorzata Dara, Edyta Ziaja
  • "Rozwój lokalny jako efekt polityki władz lokalnych"
    Joanna Kociołek, Izabela Kasprzyk
  • "Regionalny program operacyjny województwa małopolskiego"
    Paulina Malik

Pierwszego dnia po oficjalnym otwarciu konferencji przez przedstawicieli AE w Krakowie oraz prof. dr hab. Tadeusza Kudłacza nastąpiła prezentacja referatów przygotowanych przez studentów 6 Kół Naukowych uczelni z Polski: PWSZ w Nowym Sączu, AE w Krakowie, AE w Poznaniu, PWSW w Przemyślu, PWSZ w Sulechowie, UAM w Poznaniu. Referenci omówili zagadnienia dotyczące konkurencyjności jednostek samorządu terytorialnego, pozyskiwania inwestorów, rozwoju miast, innowacyjności jak również roli inwestycji i informacji w jednostkach samorządu terytorialnego. Przybliżona została także charakterystyka obszaru: Krakowa, Poznania, gmin pogranicza polsko-niemieckiego, Podkarpacia jak również województwa lubuskiego. Drugiego dnia podobnie jak w poprzednich latach, sympozjum zakończyła wycieczka. W tym roku były to browary w Tychach.

5 – 8 wrzesień 2007r.

Pomoc członków Koła Naukowego Rozwoju Regionalnego tj. Justyny Poręba i Mateusza Sawulskiego przy organizacji XVII Forum Ekonomicznego w Krynicy – Zdroju w ramach współpracy miedzy Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nowym Sączu a Fundacją Instytutu Studiów Wschodnich.

9 listopad 2007r.

Udział Koła Naukowego Rozwoju Regionalnego w wykładzie otwartym prof. dr hab. Jerzego Hausera nt. „Pętle rozwoju”–o polityce gospodarczej Polski, który odbył się w Instytucie Ekonomicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.

10 –12 grudzień 2007r.

Udział przedstawicieli Koła Naukowego Rozwoju Regionalnego w Akcji „Serce Sercu” tj. Justyny Poręba, Marzeny Pustułka, Aliny Poręba oraz Agnieszki Kołbon. Pomagały w zbiórce produktów na cele charytatywne.